Standard rasy

Wzorzec FCI nr.88/03.06.2009

OWCZAREK SZETLANDZKI (FCI 88)

KRAJ POCHODZENIA:  Wielka Brytania.

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA:  26.03.2009

KLASYFIKACJA FCI:      Grupa I     Psy pasterskie i zaganiające.

Sekcja 1    Psy pasterskie.

Bez prób pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE:  Mały, długowłosy, urodziwy pies pracujący, nie może być ociężały ani krępy. Ruch lekki i pełen wdzięku.  Harmonijnie zbudowany,  wszystkie części ciała składają się na proporcjonalną całość. Obfita sierść z grzywą i kołnierzem, czyste linie głowy i słodki wyraz dopełniają piękna tego psa.

WAŻNE PROPORCJE: kufa i czaszka jednakowej długości (kąciki oczu wypadają na  środku długości głowy). Długość tułowia trochę większa od wysokości w kłębie.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:  Bystry, ożywiony, czujny, zdecydowany i inteligentny.  Przywiązany do właściciela i bardzo mu oddany, nieufny wobec  obcych,  nie nerwowy.

GŁOWA :  Głowa subtelna, elegancka, ale nieprzesadnie; oglądana z przodu i z boku ma kształt długiego, tępego klina, zwężającego się ku nosowi. Szerokość mózgoczaszki proporcjonalna do jej długości i długości kufy, a wszystko to odpowiednie do wielkości psa.

MÓZGOCZASZKA:

Czaszka: płaska, umiarkowanie szeroka między uszami, guz potyliczny niewidoczny.  Linie profilu równoległe.  Stop:  nieznaczny, ale widoczny.

TRZEWIOCZASZKA:

Właściwy i charakterystyczny wyraz osiągnięty jest dzięki idealnemu wyważeniu mózgoczaszki i kufy, kształtowi, barwie i osadzeniu oczu oraz prawidłowemu osadzeniu i noszeniu uszu.

Nos: czarny.

Uzębienie:  szczęki równe, mocne,  ładnie zarysowane; mocna  żuchwa. Wargi przylegające. Mocne zęby, komplet siekaczy styka się w zgryzie nożycowym. Bardzo pożądane kompletne uzębienie.

Policzki: płaskie, płynnie przechodzące w ładnie zaokrągloną kufę.

Oczy: Średniej wielkości, skośnie osadzone, kształtu migdała, powieki czarne. Ciemnobrązowe, tylko u psów marmurkowych mogą być  (jedno lub obydwa) niebieskie lub niebiesko nakrapiane.

Uszy: małe, umiarkowanie szerokie u nasady, osadzone dość blisko siebie na wierzchołku czaszki. W spoczynku odrzucone do tyłu, przy pobudzeniu  nastawione , z końcami opadającymi do przodu.

SZYJA:  Umięśniona,  łukowato wysklepiona, dostatecznie długa, by głowa mogła być noszona dumnie.

TUŁÓW:

Grzbiet: prosty, lekko wysklepiony w lędźwiach.

Zad: stopniowo opadający ku tyłowi.

Klatka piersiowa:  głęboka, sięgająca łokcia, żebra wysklepione, spłaszczające się ku mostkowi, aby pozwalały na swobodną akcję kończyn.

OGON: Nisko osadzony, kręgi ogonowe zwężają się ku końcowi, który sięgać musi przynajmniej stawu skokowego. Obficie owłosiony, na końcu lekko zakręcony. W ruchu może być wzniesiony, ale nigdy powyżej linii grzbietu. Nie może być skręcony.

KOŃCZYNY:

KOŃCZYNY PRZEDNIE:  oglądane z przodu proste, suche, dobrze umięśnione, o kośćcu mocnym, ale nie ciężkim.

Łopatki:  wyraźnie skośnie ustawione, w kłębie rozdzielone tylko przez kręgi, ale niżej rozstawione szerzej, aby dać miejsce dla  dostatecznego wysklepienia żeber. Staw barkowy dobrze kątowany.

Ramię:  mniej więcej takiej samej długości, co łopatka.

Łokieć:  w połowie odległości od kłębu do podłoża.

Śródręcze:  mocne i elastyczne.

KOŃCZYNY TYLNE: 

Uda:  szerokie i dobrze umięśnione, kość udowa ustawiona pod odpowiednim kątem do miednicy.

Stawy kolanowe:  dobrze kątowane.

Stawy  skokowe:  te ostatnie nisko umiejscowione, suche i mocne.   Śródstopie, oglądane z tyłu, proste, o mocnym kośćcu.

Łapy:  Owalne, o mocnych opuszkach, palce zwarte i wysklepione.

CHODY:  ruch swobodny, lekki, pełen wdzięku, z mocnym napędem kończyn tylnych, dający maksymalną efektywność przy minimalnym wysiłku. Krok sztywny, związany, wysoki, toczący, wysokie podnoszenie i plątanie  łap są w najwyższym stopniu niepożądane.

SZATA: 

SIERŚĆ:  z podszerstkiem; włos okrywowy długi, prosty i szorstki w dotyku, podszerstek krótki, miękki i gęsty. Obfita grzywa i kołnierz, na przednich nogach wyraźne frędzle. Tylne kończyny bogato obrośnięte, ale poniżej stawu skokowego włos raczej krótki. Kufa gładka. Sierść nie powinna zacierać linii sylwetki.  Osobniki o krótkim włosie wysoce niepożądane.

MAŚĆ: 

Śniada: jednolita lub z nalotem, w odcieniach od jasnozłotego do ciemnomahoniowego, w nasyconych odcieniach. Niepożądana wilczasta ani szara.

Trójbarwna:  intensywnie czarny tułów, podpalanie pożądane jak najbardziej intensywne.

Niebieska marmurkowa: Tło srebrzystoniebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i  łatki. Pożądane intensywne podpalanie, ale jego brak nie stanowi wady. Rozległe czarne  łaty, szare tło czy rdzawe naloty na włosie okrywowym lub podszerstku w najwyższym stopniu niepożądane, bo maść ma być niebieska.

Maść czarno-biała i czarna z podpalaniem są także prawidłowe.

Mogą występować ( co nie odnosi się do psów czarnych z podpalaniem)  białe znaczenia w postaci strzałki i kołnierza, na klatce piersiowej, nogach i końcu ogona. Znaczenia takie są pożądane, ale ich brak nie jest wadą. Białe  łaty na tułowiu w najwyższym stopniu niepożądane.

WIELKOŚĆ: Idealna wysokość w kłębie to 37 cm dla psa i 35.5 dla suki. Odchylenie o więcej, niż 2.5 cm w którąkolwiek stronę, jest w najwyższym  stopniu niepożądane.

WADY:  Wszelkie odchylenia od podanego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane  w zależności od stopnia nasileniami wpływu na zdrowie i dobrostan psa. Każdy pies, wykazujący wady budowy lub zaburzenia charakteru, powinien być zdyskwalifikowany.

N.B. Samce powinny mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni  wyczuwalne w mosznie.

 

Poniżej link do australijskiego wzorca rasy (rozszerzenie)

http://www.vicjudges.com/Shetland-Sheepdog/